Etikety... číst či nečíst?

12.01.2022

To bylo jednoho dne odpoledne, když se ozval telefon: "Dobrý den, zde Policie České republiky. Jste majitelem auta...?" Následovala specifikace auta, které jsme doma familiárně nazývali Kvído. Ihned poté následovala zásadní informace: "Spadla Vám na kapotu omítka."

Slogan "Pomáhat a chránit" nelže. I požádala jsem strážníky, jestli by nemohli vzít koště a omítku smést... ale, no tak... to jsem opravdu neřekla :) tak pokračujme:

Z omítky se vyklubalo asi 10 cm široké zdivo a velikosti zhruba metr na metr, což pro Kvída znamenalo totálku a pro nás nákup nového auta.

Bylo samozřejmostí zjistit: jak silný bude mít motor, na co to bude jezdit a vůbec co všechno to má mít pod kapotou, náklady na pravidelný servis a údržbu, co je/není obsaženo v nákupní ceně, poměr cena/výkon, velikost vozu...

Jak zajímavé, že při nákupu automobilu je samozřejmé přečíst si co nejdůkladněji, z čeho všeho se skládá. A nejenom při nákupu auta. Dokonce nás běžně zajímá z jaké látky je oděv, který si plánujeme koupit. Je ta zimní bunda plná peří či molitanu?

Jak zajímavé, že při nákupu potravin se tato samozřejmost vytrácí. A přitom to, co vkládáme do úst a co následně putuje našimi útrobami je přeci minimálně tak důležité jako bezpečnost vozu, ve kterém jezdíme. Tak proč věnujeme čas výběru kvality oleje a pohonných hmot u auta a ne tak výběru kvality kuchyňského oleje a naší snídani?

Auto nám naši péči vrátí - stejně tak naše tělo.

S klienty vždy řešíme kvalitu potravin mnohem více než kvantitu. Společně zjišťujeme, že nekvalitní oběd je vždy následován nutkáním "něčím to zajíst" a naopak jídlo z kvalitních potravin způsobuje, že tato neodbytná potřeba "dát si ještě něco po" nás postupně opouští.

Proto až budete zítra v potravinách kupovat olej a pohonné hmoty pro sebe, myslete na to, že číst etikety je normální. Protože tělo na venek vždy ukazuje přesně tu pohonnou hmotu, kterou jíme nejčastěji. 

Váháte? Nevíte jak na to? Zkuste mrknout na to, jak jinak může  Výživové poradenství  vypadat anebo si  pojďme rovnou zavolat.