Kila navíc během pandemie COVID?

01.06.2021

Pandemie zasáhla každého. Vybrala si svou daň v sociálním nebo pracovním životě, ve fyzickém nebo psychickém zdraví. Snad víc než kdy jindy jsme si uvědomili potřebu přirozeného pohybu a denního režimu. 

Přestože změna je kořením života a i ty nežádoucí vždy přinášejí s sebou něco k užitku - jak říká známé rčení "všechno zlé je pro něco dobré" - změna, která nepřinese radost do života přináší spíše psychický rozkol. A mezi takovéto změny patří i kila přibraná během covidu.

Takže jak se hodit zpátky do pohody a vrátit tělu přirozenou krásu? 

V článku "Co mám teda vlastně jíst?!" jsou popsána základní pravidla, na kterých se shodne většina (a tím myslím, opravdu většina)  odborné veřejnosti. Když se nám je podaří zařadit do denního režimu, tělu se začne dobře dařit - a jak říká jiné rčení "ve zdravém těle zdravý duch". 

Není to ale jenom o tom, co jíst. Lidskému psychice dělá dobře pravidelnost, přesnost, jistota a dělá to dobře i našemu tělu. Je tedy třeba zařadit do denního režimu ty správné rituály a vyřadit ty nežádoucí. 

Jak na to? 

Můžete se do toho vrhnout sami, a začít sledovat co a proč vlastně děláte. Zkusit se zastavit přesně v ten moment před tím, než do ruky vezmete "to špatné jídlo". To jídlo, po kterém se necítíte dobře (pocit viny), to jídlo, které pořád jíte, ale vlastně nevíte proč (vždyť po něm zase přiberete). Při takovém zastavení se podívejte co se děje kolem Vás (situace) a co se děje uvnitř Vás (pocity). V jaké se nacházíte situaci? Opakuje se tato situace každý den? Co cítíte, když si nutně potřebujete dát ten čokoládový dort? Je to smutek nebo potřeba se odměnit? Je to cesta do hlubin našeho mozku a odhalení naučených vzorců chování, bez které se změna neobejde.

Anebo na to naopak nechcete být sami. Pak je ten správný čas vybrat si někoho, kdo vás změnou (a hlavně jejím zakořeněním do Vašeho života) provede. Hledejte odbornost a zkušenost. Hledejte ale i někoho, kdo vám bude lidsky sympatický. Poradenství je velmi individuální a intimní záležitost. Váš čas, chcete trávit s někým, s kým vám bude dobře, u koho máte pocit porozumění.

Výživové poradenství není o předepsaném jídelníčku - asi 1000 různých si můžete zdarma stáhnout na internetu. Výživové poradenství není o počítání kalorií - na to existují zdarma aplikace do telefonu. 

Nenechte si prodávat ryby - najděte toho, kdo Vás naučí rybařit. Výživové poradenství je o společné cestě za změnou, která je trvalá.