Etikety.. číst či nečíst?

12.01.2022

To bylo jednoho dne odpoledne, když se ozval telefon: "Dobrý den, zde Policie České republiky. Jste majitelem auta...?" Následovala specifikace auta, které jsme doma familiárně nazývali  Kvído. Ihned poté následovala zásadní informace: "Spadla Vám na kapotu omýtka."

Slogan "Pomáhat a chránit" nelže. I požádala jsem strážníky, jestli by nemohli vzít koště a omýtku smést... ale, no  tak... to jsem opravdu neřekla :) tak pokračujme:

Z omýtky se vyklubalo asi 10 cm široké zdivo a velikosti zhruba metr na metr, což pro Kvída znamenalo totálku a pro nás nákup nového auta. 

Bylo samozřejmostí zjistit: jak silný bude mít motor, na co to bude jezdit a vůbec co všechno to má mít pod kapotou, náklady na pravidelný servis a údržbu, co je/není obsaženo v nákupní ceně, poměr cena/výkon, velikost vozu...

Jak zajímavé, že při nákupu automobilu je samozřejmé přečíst si co nejdůkladněji, z čeho všeho se skládá. A nejenom při nákupu auta. Dokonce nás běžně zajímá z jaké látky je oděv, který si plánujeme koupit. Zda-li je ta zimní bunda plná peří či molitanu.

Jak zajímavé, že při nákupu potravin se tato samozřejmost vytrácí. A přitom to, co vkládáme do úst a co následně putuje našimi útrobami je přeci minimálně tak důležité jako bezpečnost vozu, ve kterém jezdíme. Tak proč věnujeme čas výběru kvality oleje a pohonných hmot u auta a ne tak výběru kvality kuchyňského oleje a naší snídani?

Auto nám naši péči vrátí - stejně tak naše tělo. 

Až budete zítra v potravinách kupovat olej a pohonné hmoty pro sebe, myslete na to, že číst etikety je normální. Protože tělo na venek vždy ukazuje přesně tu pohonnou hmotu, kterou jíme nejčastěji.