en-Chci rychle zhubnout, jenže...

08/03/2021

Chci zhubnout a chci zhubnout rychle! Jenže když já tloustnu i ze vzduchu... stačí projít kolem cukrárny, abych měla 3 kila navrch. No a co, je to jedno, jsem jaká jsem. Konečně máme to v rodině, je to dědičné, to už moje maminka... Tak jen jeden kousek na ty moje nervy, fakt to nutně potřebuju. 

Poznáváte nějakou z výše uvedených vět anebo máte vlastní variantu? Jsou to sabotující věty, které si při různých příležitostech opakujeme, i přes to, že jejich smysl nás podkopává. Mnohdy to děláme nevědomky, ze zvyku. Ale zkusme si představit, že by někdo dítěti neustále opakoval, že je hlupák. Je pravděpodobné, že se dítě do role hlupáka začne postupně stylizovat.  

"Vaše mysl věří přesně tomu, co jí říkáte, ať už to myslíte vážně nebo ne." 

Marisa Peer

To, že život frčí občas nahoru a pak dolů, je jeho přirozenost. Všichni zažíváme lepší i horší časy. Bohužel dnes díky sociálním mediím máme mnohdy pocit, že dolů to jede jenom nám, zatímco všichni ostatní mají krásná těla, vysněné dovolené, moderní auta, úžasné partnery/ky, hodné děti a vůbec úspěšné životy. 

Že je to pozlátko víme, ale i přes to se nám nedaří oprostit se od pocitu "proč zrovna já". A tak přichází potřeba rychle něco změnit, hned teď najít kouzlo, které ze dne na den vše udělá krásné. Mnoho takových kouzelných receptů na internetu skutečně najdeme! Ale bohužel ...nefungují. 

JE TŘEBA TO ODMAKAT, protože:

  • Ten pocit, když něco s úsilím dokážete, je doslova k nezaplacení! Budete mít větší radost z rozkvetlého záhonu, když ho zasadíte vy sami nebo když vám zahradu vytvoří profesionální zahradník? Věřte, že Vaše tělo také rozkvete, když se o něj začnete starat s laskavostí.
  • Když dostaneme něco rychle, zdarma/levně a na víc ve větším množství, málokdy si toho skutečně vážíme. Kolik hraček mají děti dnes a kolik jich měli naše prababičky? Pamatuji, když těsně po revoluci koupila maminka 1x Snickers a 1x Mars. Sedli jsme si pak na balkon, rozdělili každou tyčinku na 4 dílky (pro rodiče, pro mě a ségru), takže každý z nás měl 2 kousky. Bylo to něco výjimečného.
  • Protože zrovna u toho těla to jinak nejde. Tuk ani svaly, které získáváme naším životním stylem (mnohdy i desítky let), nás prostě neopustí do týdne.
  • Protože když nezačnu já, nikdo jiný to za mě neudělá.  

Kde tedy začít, když chci změnit tělo? V hlavě! Sabotující věty ze začátku tohoto článku nám totiž v ničem nepomůžou. Vládu nad slovy, které používáme, máme pouze my. Myšlenky jsou jen naše a pozor - slova v nich obsažená jsou mocná. Změňme je tak, aby nám byla ku prospěchu.

"Jenže já si prostě nemůžu říct, že jsem krásná a zdravá, že jsem na sebe pyšná... když v zrcadle vidím, že nejsem."

"Hmmm, a myslíš si, že každý může začít kdykoli a kdekoli a v kterémkoli věku?"

"No, to asi jo..."

"Tak by teda šlo říct: Jsem ta žena, která začala novou životní etapu, která je na cestě být krásná a zdravá. A právě proto jsem na sebe pyšná."

Vaše nová cesta se může opřít o pilíře zmiňované v článku zde, kde najdete základy pro složení zdravého jídelníčku. 

"Tam jsi byl. Tuhle cestu už znáš. Víš přesně, kde končí. A já vím, že to není tam, kde chceš být."

Trinity, Matrix