Bosoboty nebosoboty

21.05.2021

Sluníčko nás láká ven bosky i nebosky. Bosoboty (barefooty) jsou "in" a jako všechno nové (nebo znovu objevené) je tomu věnováno mnoho pozornosti a jako každá novinka někomu se líbí zatímco jiný je zatracuje. Pojďme tomu kouknout na zoubek:

1. TVAR

Zkuste mrknout do svého botníku a vybrat své oblíbené boty. Položte jednu z nich před sebe na zem a bez ponožek naboso si vedle své boty stoupněte. Možná už na první pohled bude patrné, jak se špička Vaší boty (narozdíl od špičky Vaší nohy) zužuje. Snad je to elegance, kterou ve zúžené špičce vidíme, ale každopádně to nemá nic společného s přirozeným tvarem lidské nohy.

Zúžený tvar znemožňuje přirozený pohyb nohy při chůzi. Nelze tedy správně využít všechny svaly nohy a může docházet k deformitám. Ano, například hallux valgus - vždyť takto vbočený palec přesně kopíruje tvar elegantní úzké lodičky. Co se týče tvaru boty, je bosobota právem opěvována.

2. BEZ PODPATKU

Odborníci tvrdí, že zdravá výška podpatku je cca 4 cm. Vyšší podpatek pak činí na nohu nepřiměřené a hlavně nepřirozené nároky, kdy důsledkem mohou být problémy například s Achilovou šlachou. Druhý extrém je pak plně bez podpatku - tedy tak jak kdysi člověk chodil běžně. Kombinace široké boty bez podpatku je pro zdravou nohu žádoucí. Noha je v přirozeném úhlu vůči holeni a má i dostatek prostoru pro tzv. odval.

3. SLABÁ PODRÁŽKA

Třetím bodem k diskuzi je síla podrážky. Vnímání povrchu je určitě velký benefit bosobot. Tady bych se ale pozastavila nad kvalitou povrchu a četností, s jakou budete bosoboty ze začátku používa. Lodičky na vysokém podpatku také použijete pro vhodnou příležitost a na tak dlouho, jak je potřeba - například při návštěvě divadla. 

Použijte tak i bosoboty a máte-li chuť s nimi začít, jděte na to postupně. Nejdřív vybírejte chůzi po měkkém povrchu v lese nebo po trávě. Určitě nezačínejte dlouhou chůzí po tvrdém a rovném asfaltu. Pak navyšujte postupně čas. Když si zvyknete a bude Vám to příjemné, zkuste je obout občas i do města. A poslouchejte sami sebe, tělo Vám samo řekne, jestli s touto změnou souhlasí nebo ne.

A kdyby vás plosky moc bolely, přijďte na masáž - pomocí reflexní terapie a dalších technik jim ulevíme, abyste zase mohli spokojeně běhat.