Prázdné kalorie a co to jako je

01.08.2022

Nejezte prázdné kalorie! ...ok, a co to jako je? Kalorii definujeme jako jednotku energetického metabolismu. Metabolismus je přeměna látek v organismu. Jedna kalorie je množství energie zvyšující teplotu 1 g vody z 15°C na 16°C. V souvislosti s potravinami mluvíme o kilokaloriích.

Jídlo nařknuté z prázdných kalorií je takové, kterému chybí živiny. Obyvatelé severní polokoule mají přístup k takovému množství potravin, o kterém se našim předkům ani nesnilo. Pravdou ovšem je, že to, co v regálech mnohdy najdeme, jsou právě ty prázdné kalorie. A tak problém dnešní doby spočívá v tom, že přestože většina lidí má nadváhu, je zároveň podvyživená.

Statistika říká, že 6 z 10 Čechů má vyšší než normální váhu. Každý 5 Čech je obézní - jsme tak na špici žebříčku EU. Muži v nadváze drží třetí příčku, ženy jedenáctou. 

Potravina v dnešní době prochází průmyslovým zpracováním, které ji postupně zbavuje těch látek, které by naše mohlo vyživit. Taková potravina je prázdná, v našem těle se velmi ráda usazuje a nepřináší dostatečné množství výživných látek (kvalitní bílkovinu, vitamíny, minerály...). Hovoří totiž jiným jazykem než je ten, kterým hovoří naše tělo. Proto najednou chybí ta západka, která by nám řekla "DOST! Víc cukru už fakt nepotřebuju." Naopak reagujeme zdánlivě nesmyslně a jíme více. A ještě více ...více toho samého.

Jaké množství ořechů nebo třeba švestek jste schopní sníst na posezení? A jaké množství mléčné oříškové čokolády plné "ingrediencí, které každá hodná maminka musí svému dítěti dopřát?"

Co s tím? Uvědomit si, že to takhle funguje. Uvědomit si, že to chceme změnit. Uvědomit si, že máme možnost volby. A tak využijme toho, že máme na výběr. Začít může kdokoli a kdykoli - třeba Vy a třeba právě teď. 

Výživové poradenství tak trochu jinak

ONLINE kurz Jak na zdravé hubnutí