Uprostřed problému je příležitost

01.06.2022

Věděli jste, že některé z firem na vysoké posty chtějí manažery, kteří prokazatelně mají za sebou opravdu velký profesní průšvih? Učíme se skrze zkušenosti a ty nepříjemné se snažíme neopakovat. Pravděpodobnost, že tak velký průšvih se vám v životě stane znovu, bude menší úměrně k nabytým zkušenostem. Moudří lidé tvrdí, že mnohdy právě z chyb vyrůstají věci hodnotné. Ano, všechno zlé je pro něco dobré. 

Jenže trpělivostí mnoho z nás neoplývá a tak, když si něco přejeme, toužíme po tom, aby se to stalo ihned - neb včera již bylo pozdě. A doba, ve které žijeme, tomuto přesně nahrává. Přejete si počítač? Ještě dnes Vám ho dovezeme. Dovolená? Zítra odlétáme.  Přejete si zhubnout? Zázračná dieta, koktejl či pilulka k dostání... hmmm, jenže u toho posledního to nefunguje. Víte to? Víte. A přesto za ten zázrak peníze utratíme, protože chceme věřit. K významnému hubnutí tak dojde jen v rámci naší peněženky.

Tělo systém "kliknu a mám" nerespektuje. A je jedno zda-li hovoříme o bolesti pohybového aparátu či touze zhubnout 5 kg. Naše tělo i mysl potřebuje čas. 10 kg za týden nepřibereme, proto lze jen těžko očekávat, že je za 7 dní shodíme.

Zkušenost je hůl, o kterou se na cestě můžeme opřít. Špatnou situaci lze vidět jako učitele, který nás nechal spadnout, abychom se naučili, jak se zvednout. Je to příležitost ke změně - příležitost naučit se chodit tak, abychom už neklopýtali.

Definice Alberta Einsteina je prostě skvělá: "Šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky." Pojďme to hubnutí tedy zkusit jinak. Změňme společně (a postupně) návyky, kterým vděčíme za to, kde jsme nyní. Pojďme sundat ty železné košile zvané "zvyk" a vyměňme je za ty, které nám z dlouhodobého hlediska budou benefitem. Zvyky, za které se nebudeme stydět, zvyky které budeme dávat na odiv, zvyky které nás změní k nepoznání.

Cesta za pocitem spokojenosti je ta delší, jde víc do kopce a je více klikatá - je to ta, co stojí za to!

Výživové poradenství tak trochu jinak.